Játékosaink az elmúlt 24 órában 36579 kvízt fejtettek, 92 labirintust jártak be és 1488 mérkőzést játszottak egymással.
Csatlakozz te is ehhez a közösséghez!
Hibás kérdések
„Melyik országban működik elsősorban a Ku Klux Klan titkos szervezet?”
A helyes írásmód (ahogyan pl. az Osiris-féle Helyesírásban szerepel) Ku-Klux-Klan.
„Melyik kémiai elemek folyékony halmazállapotúak szobahőmérsékleten (25-40 °C fokon)?”
Először is, ha már kémiai kérdés: a szobahőmérséklet szakmai konszenzus szerint 20 és 25 Celsius-fok közti állapotot jelent, szigorú értelemben (amire néha normál szobahőmérsékletként hivatkoznak) pontosan 20 Celsius-fokot. (Az interneten még 30 °C-os felső határral is találkoztam, de többel végképp nem.)
Szigorú értelemben véve a szobahőmérsékleten (és kb. 1 atmoszféra standard nyomáson) folyékony kémiai elemek kizárólag a higany és a bróm. Ezek mindenképp jó válaszok.
Másrészt viszont néhány fém olvadáspontja (közelítőleg): francium – 27 °C, cézium – 28.44 °C, gallium – 29.76 °C, rubídium – 39.31 °C (ellenőrzött adatok).
Ezekkel a fémekkel az a gond, hogy az általatok rögzített 25–40 °C intervallumban lehetnek úgy folyékonyak, mint szilárdak. De akkor mégis melyiket kellene választani? (Ha a gallium azért jó, mert az intervallum nagy részében folyékony, akkor a rubídium nagyon nem stimmel. És fordítva.)
Ezeket az elvi hibákat pl. a kérdésben megadott intervallum 20-25 °C-ra módosításával lehetne orvosolni. (Ez egyben lefedné a szobahőmérséklet tényleges tudományos fogalmát.) Ha mégis ragaszkodtok a több jó válaszhoz, akkor inkább adjatok meg egy konkrét hőmérsékleti értéket. (Pl. 30 °C esetén a helyes válaszok: higany, bróm, francium, cézium és gallium.)
Köszönöm, ha javítjátok!
(Ajánlom minden érdeklődő figyelmébe: [link]
„Milyen színű az Enterprise csillaghajó első tisztjének, Spocknak a vére a Star Trekben?”
*elsőtiszt (Oké, hogy a Wikipédián külön van írva, de attól még nem helyes.)
„Hány millió fontért szerződtette a Real Madrid 2009 nyarán Cristiano Ronaldo-t?”
*Christiano Ronaldot ( [link]
„Melyik Emir Kusturica film kultikus zenéje az Ederlezi?”
*Emir Kusturica-film
„Maximum hány aranyat lehet nyerni a Sportfogadás kártyával a Kvízlabirintus játékban (ha a költségét nem számítjuk)?”
Az 5-öt fogadja el jó válasznak, holott a Bundagyanú képességgel rendelkezőknek akár 15 arany is ütheti a markát.
„Legalább hány országon kell átutaznod, hogy Norvégiából Észak-Koreába juss?”
Nem kell egyetlen más országon sem átutazni, ha a világtengeren hajózunk. Hogy minden kétséget eloszlassak: ez ténylegesen megvalósítható úgy, hogy közben ne érintsük Norvégia és Észak-Korea kivételével más országok felségvizeit sem – ami nemzetközi egyezmény alapján a part vonalától maximum 22 km-ig nyúlhat be.
Egy lehetséges hajózási útvonal: Norvégia északi partjai -> Jeges-tenger -> Bering-szoros (legkisebb szélessége kb. 82 km, ami több 2 x 22 km-nél) -> Bering-tenger -> Csendes-óceán -> (Japánt megkerülve) Kelet-kínai-tenger -> Sárga-tenger -> Észak-Korea délnyugati partjai.
Google térképpel meg lehet róla győződni, hogy mindenhol van annyi hely, hogy a partokat minimum 22 km-re elkerülhessük.
Szóval a kérdésbe bele kellene foglalni, hogy kizárólag szárazföldi utazásról van szó. Vagy pedig módosítani a választ 1-ről 0-ra.
Közben egy szimpla, pihentetőnek... 😉😄 (ZZ)
www.kvizlabirintus.hu/kviz-mire-valtoztatta-debreczeni-zita-a-vezet
Sziasztok!
„Hány színt jelző szimbólum látható összesen a magyar kártya lapjain?”
Ezt a statisztikámat nézve buktam, mert 4-et írtam, de valójában a kérdés írója vérzett el. 312 akkor lenne a helyes válasz, ha a „hány” szó után vessző állna. Így a kérdőszó simán a színekre vonatkozik, nem a szimbólumokra.
Ugyanaz pepitában, mint a Líra esete a fóliázandó(?) könyvekre vonatkozó rendelettel.
Kedves Cinke!
Ne haragudj, hogy belekontárkodom, de kivételesen nem értek egyet az észrevételeddel.
Véleményem szerint a szóban forgó kérdő mondat nem értelmezhető, amennyiben a kérdőszó a színekre vonatkozik. Ez látható a feleletből, aminek a te értelmezésed esetén így kellene kinéznie: „<4 színt> jelző szimbólum látható összesen a magyar kártya lapjain” – ahol a '4 szín' szintaktikai szempontból egy összetartozó egység kellene legyen. De akárhogy nézem, ez a mondat értelmetlen, ugyanis az 'összesen' szó sehogy sem talál bele.
(Ha azt elhagyjuk, a kapott „<4 színt> jelző szimbólum látható a magyar kártya lapjain” mondatnak már inkább lenne értelme, de még mindig puszta absztrakció, hiszen nincs a magyar kártya minden lapján 4 színű / 4 színt jelző szimbólum.)
Persze mondhatja bárki, hogy ezt képtelenség röpke másodpercek alatt megállapítani, amennyiben valaki első ránézésre rosszul közelítette meg a kérdést. Efelől nincs kétségem. Csak arra szeretnék rámutatni, hogy a kérdés igenis jól van megfogalmazva.
Másfelől, egy nyelv sem nem lehet annyira precíz (kivéve a formális nyelveket, amik viszont alkalmatlanok hétköznapi használatra), hogy a kommunikáció tartalma minden körülmények között félreérthetetlen legyen.
Ha azt kérdezik, hány nyelvet ismer Ziad Fazah (libanoni férfi, aki a Guinness rekordok könyve szerint 58 nyelven beszél), akkor nem várhatjuk el a kérdezőtől, hogy konkretizálja: kommunikációs formákról van szó, nem pedig emberi testrészekről. (Bocsánat a morbid példáért, de most ez jutott eszembe. Nyilván ki lehetne találni sokkal jobbat is.)
Persze mindez önmagában még nem zárja ki a vessző használatát. Az már viszont egy fogas kérdés, hogy egyáltalán helyes lenne-e a mondat vesszővel? Erre vonatkozó szabályozásról jelen pillanatban nem tudok.
Személy szerint nem érzem indokoltnak a vessző használatát, amennyiben nem kétértelmű a mondat. Ha a 'szimbólumra'-ra vonatkozó 'színt jelző' jelzős szerkezetet lecseréljük először pl. 'szívet ábrázoló'-ra, majd utána pl. 'piros'-ra, egyre kevésbé látom értelmét egy írásjel közbeékelésének. Holott ezek a mondatok grammatikailag egyenértékűek egymással.
Mindez csak egy vélemény volt. Nem vagyok egy nagy nyelvész, így elnézést kérek, ha nem eléggé szabatos a gondolatmenetem.
Mit tesz a glasszírozás az étellel?
sürít --> sűrít
Kedves Haza-faló és Cinke! Mit szólnátok ehhez:
„Hány DARAB, színt jelző szimbólum látható összesen a magyar kártya lapjain?”
Számomra ezzel egyértelműbbé válna a kérdés, vagy legalábbis lehet, hogy nem vágnám rá én is rögtön a 4-et. (A darab után a vesszőt helyesnek érzem, de nem vagyok nyelvtantudós, hogy biztos legyek benne.)